Mercedes-Benz Forum banner

1 - 20 of 30 Posts

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ & ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΜΕ POST ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΕΝΑ....

http://www.benzworld.org/forums/general-mercedes-benz/1291774-greek-forum-members.html

Ελπίζω να βρώ ανταπόκριση απο τους Ελληνες επισκέπτες του Forum... Γραφτείτε να ανταλλάσουμε απόψεις, γύρω από τα αυτοκινητά μας. Ειδικά όσοι έχουμε R171 SLK....

·
Registered
SLK 200 K
278 Posts
to mono problima pou exw einai oti exw to comand edw k panw apo 2 xronia k akoma den exw swsti xartografisi ellados..

mporei kaneis na voithisei???? auto to xrono e??? oxi next year!!!

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
DVD Comand APS v5.2 - Κάλυψη Ελλάδας

Σε καλοσωρίζω στην παρέα, που προσπαθώ να φτιάξω εδώ και καιρό.

Σχετικά με το ερωτημά σου, το ίδιο ισχύει και σε μένα. Αγόρασα την SLK τον 6/2004... ήταν από τις πρώτες από την ΕΚΚΑ. Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι μέχρι τέλος του 2004, με αρχές 2005 θα έχει χαρτογραφηθεί η Ελλάδα !!!! Ακόμα περιμένω όπως εσύ.

Κυκλοφορεί ένα DVD στην αγορά το οποίο η Mercedes το πουλάει 350 ευρώ !!!! αλλά το οποίο, δεν το προτείνει η Ελληνική Mercedes και δικαίως διότι έχει πολλές ελλείψεις σε δρόμους. Καλύπτει λίγο Αθήνα και διαδρομή μέχρι Καλαμάτα. Εχει μόνο τα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ της Αθήνας. Δεν είναι ότι καλύτερο να βασιστείς, για μία διαδρομή που δεν την ξέρεις !

Είναι το DVD για Comand APS v5.2... κυκλοφορεί σε αντιγραφο από το original με 60 ευρώ, σε πολλά καταστήματα τοποθέτησης ραδιοκασετοφώνων....

Η εγκατάσταση είναι απλή και μπορεί να γίνει, χωρίς κανένα πρόβλημα από έσενα τον ίδιο.
Απλά βάζεις το DVD και όλα γίνονται μόνα τους.
Στην οθόνη, βλέπεις και την εξέλιξη του update... Χρειάζεται 3- 4 λεπτά για την εγκατάσταση.
Μετά, δεν το βγάζεις το DVD... το αφήνεις μέσα.

Το έχω βάλει και λειτουργέι τέλεια. Απλά, δεν έχει μεγάλη λεπτομέρεια. Αλλά, από ολότελα, καλή και η Παναγιώταινα... και με μόνο με 60 ευρώ.

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
DVD Comand APS v5.2 - Κρυμμένο Μενού !!!!

Μπορείτε πολύ έυκολα να έχετε πρόσβαση στο Hidden Menu του COMAND APS !!! και να ρυθμίστε δύο πολύ χρήσιμες παραμέτρους...

Ο λόγος που γίνεται αναφορά, στα παρακάτω, είναι διότι ορισμένοι ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΣ σε καταστήματα τοποθέτησης ραδιοκασσετοφώνων, προθυμοποιούνται να στα ρυθμίσουν, μετά από πληρωμή 100 και 150 ευρώ !!!!! Δουλεία 3 λεπτών, χωρίς προβλήματα και ιδιαίτερες γνώσεις....

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Δεν χρειάζεται να πληρώσετε ΤΙΠΟΤΑ !!!

Η πρώτη αφορά την δυνατότητα του DVD να πάιζει και "εν κινήσει". Απλά να ξέρετε, ότι θέλει προσοχή, αυτή η ρύθμιση, δι΄τι είανι επικύνδυνο για να σας αποσχολεί, όταν οδηγάτε, αλλά πολύ χρήσιμη για τον συνοδηγό.

Η δεύτερη ρύθμιση, σας δίνει την δυνατότητα να "μηδενίσετε" ή να αλλάξετε τον Κωδικό Περιοχής (Region Code) των DVD και να βλέπεται όλα τα DVD, όλων των Region Code ! Σ'εμενα που βλέπω / ακούω μουσικά DVD και καινούργιες ταινίες, μου έλυσε τα χέρια.

Υπάρχει αρχείο PDF, στο οποίο αναφέρονται όλα αυτά.

·
Registered
2005 Brabus SLK
131 Posts

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #7
Ωραία... Αυτό με ευχαριστεί ιδιαίτερα.
Αυτό που θα ήθελα να σε παρακαλέσω, επειδή δεν νωρίζω πολλά για την επεξεργασία των μηνυμάτων στο forum, να μου πείς πως μπορώ να μεταφέρω τα κείμενα που έχω γράψει σχετικά με την SLK στο δικό σας, για να γίνουν ένα.
Τέλος, θα πρέπει να συζητάμε μόνο για τις SLK R171, για να μην χαθούμε αργότερα ανάμεσα, σέ όλα τα μοντέλα της Mercedes....

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ... ?

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Αναβάθμιση ΦΡΕΝΑ / ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ

Στο δικό μου SLK 200, έχω αλλάξει τα μπροστινά φρένα, με αυτά που φοράει η 350 (διάτρητοι αεριζόμενοι δίσκοι) με 4πίστονες δαγκάνες...
Εβαλα και την πίσω αεροτομή στο καπώ.

Επίσης, έκανα και την αναβάθμιση α' σταδίου της MΚΒ (ή Brabus) στο chip και αύξησα την ιπποδύναμη κατά 30 περίπου άλογα.

Θα ήθελα να μάθω αν κανείς, έχει προσωρήσει στο β' σταδιο, στο οποίο η αύξηση ιπποδύναμης δεν είναι τόσο σημαντική, αλλα η αύξηση της ροπής είναι αυτή που έχει πολύ ενδιαφέρον.

Οι διπλές εξατμίσεις (2 Χ 2) προσφέρουν κάτι ?

Τι αποτελέσματα έχει και πόσο στοιχίζει ?

·
Registered
2005 Brabus SLK
131 Posts

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #10
Δεν μου έγραψες, πόσο κοστίζουν οι εξατμίσεις ?

Είναι μόνο τα καζανάκια τα πίσω ή όλο το σύστημα από μπροστά μέχρι πίσω ?

·
Registered
SLK 200K
33 Posts
Γεια σου Παύλο

πες μας για την αναβαθμιση του κινητηρά. Πιστευεις ότι αξιζει τον κόπο? Ειναι κατι που θα κανω στο μελλον και θα ηθελα πληροφορίες. Ποιο είναι ακριβώς το κόστος, μηπως κατευθειαν στο 2ο στάδιο είναι καλύτερα? από αξιοπιστία και κατανάλωση τι γίνεται.

Επίσης θα έλεγα να συνεχίσουμε σε ένα thread για να μην χασουμε την μπάλλα. ίσως στο αλλό που υπάρχει ήδη αφού είναι και πιο μεγάλο.

·
Registered
46 Posts
Discussion Starter #14
SLK AMG Special Edition

Βρήκα κάτι φωτογραφίες απο μία Slk Amg και τρελλάθηκα !!!

Πολύ καλή δουλειά ! Μοναδικός εξοπλισμός.

Το σαλόνι καταπληκτικό.... και τα χειριστήρια στο τιμόνι, διαφορετικά απο αυτά που εξοπλίζεται το αυτοκίνητο...

Αξίζει να τις δείτε...

Attachments

·
Registered
2005 Brabus SLK
131 Posts
Pavlo,
na to xeresai to amaksi, poly oreo!
H dikia mou einai tou Iouliou 2004, irthe kainouria apo Germania mesw aneksartitou eisagwgea giati i antiproswpeia argouse poly :)

Sxetika me avta pou me rwtises, i eksatmisi einai olokliri apo mprosta mexri kai pisw me tis 4 apolikseis kai einai original Brabus.Den thimamai timi giati mpike me olo to full optiko paketo (mpros-pisw-plai profylaktires, zantes,rollbars,aerotomi,patakia ktl) alla tha koitaksw tis apodeikseis kai tha sou pw an to vrw...

·
Registered
SLK 200K & S280 w116
67 Posts
Ωραια κινηση αυτη η ενοτητα με τους ελληνικους χαρακτηρες!Τεταρτ παραλαμβανω την δικια μου.Παντως με φοβησε λιγο το προβλημα που αναφερθηκε σχετικα με την διαρροη βαλβολινης

·
Registered
SLK350
154 Posts
Τα έχουμε κάνει λίγο μαντάρα, ή έτσι μου φαίνεται? Έχω διαβάσει τα ίδια posts 3-4 φορές σε διάφορα threads!!!

Να προτείνω και κάτι άλλο;
Νομίζω ότι είναι προς όφελός μας να μην γράφουμε στα Ελληνικά για τον απλό λόγο ότι δεν μπορούν να συμμετέχουν άλλα μέλη από τον υπόλοιπο κόσμο.
Είναι σημαντικό, νομίζω, να υπάρχουν όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες. Άλλωστε αυτός δεν είναι και ένας από τους κύριους λόγους ύπαρξης αυτών των forum;
Το βρίσκω λίγο εγωιστικό και σωβινιστικό και στα "ξένα" μέλη ίσως φανεί και λίγο αγενές.

So, what do you say?
.

1 - 20 of 30 Posts